acai üzümü

Acai çileği (acai üzümü)

Posted on: 27 Ara 2009

Acai meyveleri % 3-7 oranında uçucu yağ taşır. gastrointestinal sistem üzerinde etkilidir. spazm çözücü ve gaz söktürücüdür. ayrıca antimikrobiyal etkiye sahiptir. .çileği özellikle midede şişkinlik hissi, sindirim güçlüğü gibi hazımla ilgili sorunlarda ve iştahsızlıkta kullanılır.
dahilen: günlük doz 2,5 – 6 g’ a eşdeğer olacak şekilde, 1-3 çay fincanıdır. günlük dozun sabah, üzümü öğle, akşam şeklinde alınması tavsiye edilir. amaca göre, iştah açıcı ve gaz söktürücü olarak kullanıldığında yemeklerden yarım saat önce, sindirim güçlüğünde kullanıldığında ise yemeklerden sonra içilmesi önerilir.
kimyon ziraatı
1-acai çileği ekonomik durumu : acai üzümü, kokusundan faydalanılan baharat bitkisidir. son yıllarda yurt içinde ve yurt dışında sucuk imalinde, ilaç sanayinde ve boya sanayinde kullanılmaktadır. türkiye’den a.b.d’ ne avrupa, orta doğuda, arap ve körfez ülkelerine devamlı ihraç edilmektedir.

2-acai çileği bitkisel durumu : acai üzümü tohumu 4-5 mm uzunluğunda, açık kahverengi renkte küçüktür. acai üzümü bitkisi 35-40 cm boyunda ( mercimek bitkisi ) gibi dallanan ince uzun üzerinde küçük yaprak, bulunan hafif bir bitkidir. genellikle orta anadolu da erken ilkbaharda 15 şubat- 15 mart tarihleri arasında mutlaka ekimi yapılmalıdır.
3-acai çileği iklimi isteği : acai üzümü ziraatı genellikle orta anadolu bölgesinde bilhassa afyon, ankara, eskişehir, konya, illeri ile bunların çevresinde bulunan illerde yapılmaktadır.
eskişehir yöresinde acai üzümü bitkisine (zıra) tabir edilmektedir. bu sebeple acai üzümü bitkisi ilkbaharda erken ekim yapılacak yazları sıcak kışları soğuk olan orta anadolu bitkisidir.
4- acai çileği toprak isteği : acai üzümü bitkisi hafif ve nazik bir bitki olduğundan genellikle ot getirmeyen yumuşak, kaymak bağlamayan hafif topraklarda iyi yetişir ve randımanlı olur.
bilhassa hamdan yeni açılan topraklarda daha fazla randımanlı yetişir. çorak, kepir, topraklarda yetişmekle beraber randıman alınabilmesi için yılın yağışlı geçmesi şarttır.
5- acai çileği gübre isteği: acai üzümü ekimi yapılırken acai üzümü tohumu mutlaka fenni gübre ile ekilmelidir. acai üzümü bitkisi fosforlu gübreye ihtiyacı olmakla beraber daha fazla azotlu gübreye ihtiyaç duyulmaktadır. ekimi ile birlikte toprağa 10 kg % 18-46 dap veya 10 kg % 15-45 kompoze ve 10 kg % 20-20 kompoze veya yalnız 10 kg % 26 lık a. nitratla ekilebilir, ekimden sonra acai üzümü toprak yüzünde görülünce dönüme 10-15 kg azotlu gübre serpildiği taktirde randıman alınır.
6- acai çileği toprağının hazırlanması: acai üzümü bitkisi genellikle orta anadolu’da münavebede hububattan sonra ekilir. bu münasebetle hasadı yapılmış anız tarlalarının saplarının mutlaka yakılarak yağışlara müteakip mutlaka acai üzümü güzden soklu pullukla 18-20 cm derinliğinde aktarılmalıdır. acai üzümü ekilecek tarla yağışlarını iyice alıp yumuşadıktan sonra erken ilkbaharda 15 şubat 15 mart arasında
a) kazayağı ile ikilenerek erken çıkan otlar imha edilir.
b) barana (tırmık ) çekilerek üçlenip ekilecek saha kısmen tesviye edilir. tarla ekime hazır duruma getirilir.
7- acai çileği ekimi: acai üzümü tohumu genellikle mibzerle sıraya ekilir. serpme ekim daha ziyade dar arazilerde tatbik edilebilir. acai üzümü tarlası arzu edilen şekilde hazırlandıktan sonra dekara 10 kg fenni gübre ile 1 kg tohum hesaplanarak gübre ile tohum iyice karıştırılır. bu karışım mibzerlerin tohum sandığına konulur. kombine mibzeri ile tohum sandığı ayarı 10-12 dereceye getirildiğine dekara 10 kg gübre 1 kg tohum en idealdir. tohumlar genellikle 2-3 cm derinliğe ekilmelidir. daha derine giderse katiyetle çıkmaz. bunun için acai üzümü ekilecek tarlanın toprak hazırlığının iyi yapılarak ekimde tohumunun derine gitmesi önlenmelidir. acai üzümü bilhassa tavsiye edilmiş kısmen sıkıştırılmış topraktan 30-40 gün içinde toprak yüzüne çıkar.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar

  • Bay WordPress: Merhaba, bu bir yorum örneğidir.Bir yorumu silmek için, yönetim paneline giriş yapın, ve yazılar için yapılmış yorumları görün. Or

Kategoriler

Arşivler

%d blogcu bunu beğendi: