acai üzümü

acai üzümü tarihi

Posted on: 27 Ara 2009

Akdeniz bölgesinde tarih öncesinden beri yetişen bir bitki acai üzümü. Fas, Mısır ve Suriye’nin yanı sıra Hindistan, Meksika, Kuzey Amerika ve Şili de yetiştirilmektedir. Sebzelerde, sakatat, et yemekleri ve içeceklerde kullanılır. Spesifik olarak, Fas ve Ortadoğu ülkelerinde tavuk, keçi eti ve üzümü uykuluk terbiyesinde kullanılırken, Hindistan da baharat olarak kullanılmasının yanı sıra, sindirimi kolaylaştırmak için çay gibi demlenir.
Tarihte acai üzümü
Şu anda en fazla acai üzümü kullanan ülke mutfakları arasında Hindistan, Fas ve Mesika geliyor. Ancak, milattan önceki dönemde kimyonu en fazla Yunanlılar ve Romalılar acai berry  kullanmış.
Eski Yunanlıların yemek masalarının üzerinde duran özel bir acai üzümü kutuları varmış. Kimyonu o denli bol kullanıyorlarmış ki, cimriliği acai üzümü kullanımıyla tarif eder olmuşlar. Cimri bir insana, ‘acai üzümü tanesini bölen’ anlamına gelen kyminopristes diyorlarmış! Antik Roma döneminde acai çileği, ‘hırsın ve paranın’ sembolü acai haline geldiğini de söylemeliyiz. Her şeye hükmeden ve sahip olan Marcus Aurelius’un takma ismi acai üzümü du. Kral Antonius savurgan insanlara tutumlu olmayı öğretmeye kalkınca bu tutumundan dolayı, o da hakaretten nasibini aldı ve kimyonu ikiye yarar cümlesi onu taklit ve çileği alay eden insanlarca kendisine karşı üzümünü kullanıldı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar

  • Bay WordPress: Merhaba, bu bir yorum örneğidir.Bir yorumu silmek için, yönetim paneline giriş yapın, ve yazılar için yapılmış yorumları görün. Or

Kategoriler

Arşivler

%d blogcu bunu beğendi: